Wakacje 2021w Pobierowie !!!
Molo 3.jpeg
Nowe molo w Pobierowie – aż 260 metrów w morze !

Pobierowo, znana już wielu amatorom nadmorskiego wypoczynku miejscowość turystyczna znajdująca się w gminie Rewal, ma wyjątkową szansę na przyciągnięcie jeszcze większej liczby gości. Planowana jest tam wyjątkowa inwestycja, a mianowicie molo z mariną, które ma być przedłużeniem deptaka. Wybrano niedawno najlepszy pomysł, który obejmuje molo wychodzące aż 260 metrów w morze!

W konkursie na molo brało udział dziewięć projektów, które dostarczone zostały jako dopracowane wizualizacje. Wszystkie z zaproponowanych rozwiązań wywarły swoim rozmachem bardzo duże wrażenie. Wyselekcjonowany projekt będzie jednak wyjątkową atrakcją. Nie tylko będzie to zwykłe molo, ale również ma być ono połączone z mariną, ma posiadać kawiarenki i dużo punktów widokowych.

Molo jak z bajki

Molo ma zostać połączone z ulicą Jana z Kolna. To właśnie tam ma być ono połączone z plażą oraz ulicznym deptakiem w Pobierowie. Następnie molo w miarę odchodzenia budowli w morze ma być dwupoziomowe. Platforma parterowa będzie głównie spacerowa, gdzie także zaplanowani keję i zejście na pirs. Natomiast platforma na piętrze ma być częściowo zadaszona oraz znajdować mają się na niej punkty gastronomiczne, miejsca widokowe do podziwiania piękna Bałtyku, również dostępne ma być zaplecze sanitarne. Budowlę zaplanowano w minimalistycznym stylu, biorąc też pod uwagę potrzeby osób niepełnosprawnych, aby również i one nie miały żadnego problemu z poruszaniem się po molo. Całość oświetlana ma być przez latarnię. Dużym plusem całej inwestycji jest to, że będzie ona posiadała własne miejsca cumownicze. Być może dostępne będzie oferowanie stamtąd wycieczek w morze, więc molo będzie mogło stać się jeszcze bardziej atrakcyjne.

Trwają prace przygotowawcze

Na razie trwają jednak prace formalne, między innymi dokonywane są zmiany na planie zagospodarowania przestrzennego, a także trwa wykupowanie działek pod inwestycję. Dodatkowo przeprowadzane są konsultacje społeczne, aby dowiedzieć się, co o inwestycji sądzą mieszkańcy. Również mają oni możliwość wniesienia uwag do projektu. Większość jednak jest bardzo zadowolona z szykującej się inwestycji, ponieważ znacząco podniesie ona atrakcyjność Pobierowa i spowoduje, że przyjeżdżać będzie tam wielu nowych turystów, a to przeniesie się na zyski czerpane z handlu i usług. Niemniej jednak pojawiają się też sceptyczne głosy, które dotyczą przede wszystkim spraw związanych ze znalezieniem inwestora, który chciałby wybudować molo według wyłonionego projektu. Nie należy on do najtańszych w realizacji, więc zachodzi obawa, że może on postulować nowe warunki lub zmianę projektu, aby przygotować molo w Pobierowie.

Nowe inwestycje

Pobierowo zaczyna wiele nowych inwestycji. Między innymi oprócz mola planowane jest również przygotowanie nowego deptaku obejmującego ulicę Grunwaldzką. Również pojawiła się koncepcja wybudowania kolejki linowej, która miałaby rozciągać się na wybrzeżu gminy Rewal. Przy ich realizacji naprawdę każda z tamtejszych miejscowości turystycznych mogłaby bardzo podwyższyć atrakcyjność kurortów.

 

(projekt i wizualizacja:Biuro Architektoniczne DEDECO Sp. z o.o.)